Pelet Sobası Nedir, Nasıl Kullanılır, Özellikleri Nelerdir?

Pelet sobası geleneksel odun sobalarına göre %90’a varan verim yüksekliği gösteren, klasik odun ve kömür kazanlarına göre daha düşük maliyetle daha yüksek ısınma sağlayan sobalardır. Geleneksel sobalara göre kullanımı çok daha kolaydır. Sobada kullanılan pelet yakıtı, çok az kül bıraktığından kullanıcı sobayı kolaylıkla temizler. Kolay kullanım, az maliyetle yüksek ısınma isteyenlerin tercihi pelet sobaları olmaktadır.

Pellet sobası özellikleri

Pelet Sobası Çeşitleri?

Pelet sobası çeşitleri, yarı otomatik ve tam otomatik sobalar olarak ikiye ayrılır. Tam otomatik pelet sobası çeşitlerinde dijital ekran bulunur. Bu dijital ekranda bulunan komutlarla kullanıcı sobanın hangi saatte yanıp, hangi saatte söneceğini ayarlar. Bu ayar, günlük, haftalık yapıldığı gibi aylık olarak da yapılır. Aynı dijital ekran üzerinden kullanıcı oda sıcaklığını ayarlayabilir. Tam otomatik pelet sobalarının bazı markalarında otomatik ateşlemede bazen sorunlar yaşanabilir. Bu sorunların başlıca nedeni sobada kullanılan pelet yakıtının yaş olması, düşük kaliteli olmasıdır. Ancak bazı markaların sobalarında yakıt kalitesinden bağımsız olarak ateşleme sistemindeki hatalardan dolayı da ilk otomatik ateşlemede sorun yaşandığı görülmektedir.

pelet sobası çeşitleri

Yarı otomatik pelet sobalarında ise, kullanıcı sobayı yakma ve söndürme işlemini kendisi yapar. Bunun dışında kalan oda sıcaklığının ayarlanması vb. gibi ayar seçenekleri otomatik sobalardaki gibidir. Daha anlaşılır bir ifadeyle, tam otomatik ve yarı otomatik sobalar arasında tek fark, birinde yanma ve sönmenin kendiliğinden, diğerinde manuel yani insan eliyle yapılmasıdır. Fiyat açısından ise tam otomatik sobalar yarı otomatik sobalara göre %60-80 daha pahalıdır.
Tüm bunlara ek olarak pelet sobaları, duman borulu ve su borulu olarak ikiye ayrılır. Çoğunlukla neredeyse %90’a yakın duman borulu pelet sobaları kullanılır.

Pelet Sobası ile Daha Ekonomik Isınma Mümkün

Odun ve kömüre göre pelet yakıt fiyatları daha ekonomiktir. Bu açıdan bakıldığında ülkemiz gibi yılın 6-7 ayında ağır kış koşullarının ve soğuğun şiddetli olması ısınma maliyetini oldukça yükseltmektedir. Odun ve kömüre nazaran daha ekonomik olan pelet yakıtı bu ısınma maliyetini nispeten aşağıya çekmektedir. Kısaca doğalgazın olmadığı bölgeler için en ekonomik ısınma aracı pelet sobalarıdır.

Yorum Yazın